pasek

Na terenie Pogórza lokalny miód wykorzystuje się do wypieków, potraw, deserów. Natomiast wosk pszczeli to wyrobu świeczek. Miód tradycyjnie wykorzystywany jest w kuchni od wielu pokoleń. W dawnych czasach był dostępny tylko dla osób należących do wysokiej klasy społecznej. Mimo tego był pożądany przez wszystkich. Osoby z niższych klas korzystały
z zamienników miodu. W dzisiejszych czasach z kolei, tradycją w kuchni, w okresie świąt Bożego Narodzenia jest przygotowywanie pierników z dodatkiem miodu spadziowego. Na większe święta przygotowuje się natomiast ciasto miodownik, które potrzebuje czasu na dojrzewanie.

Od pokoleń różnego rodzaju mięsa z glazurą miodową bądź sosami na bazie miodu smakują najlepiej. Miód nadaje im charakterystycznego, aromatycznego, niepowtarzalnego smaku. Bardzo popularnym staje się sos winegret na bazie miodu. Najczęściej wykorzystywany jest jako dresing do sałatek ze świeżych warzyw. Nadaje im wyraźniejszego słodkiego smaku. Coraz częściej miodu używa się jako zamiennika niezdrowego cukru do słodzenia napojów, wypieków, deserów. Takie działania przechodzą z pokolenia na pokolenie, można pokusić się o stwierdzenie, że powstaje nowa tradycja kulinarna.

Na Pogórzu, w każdym domu na różne sposoby pielęgnowane są tradycje kulinarne, począwszy od pieczenia piernika z miodem na Boże Narodzenie, kończąc po prostu, na kanapce z miodem.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

obrazek1
obrazek2
obrazek3
obrazek4
obrazek5
obrazek6
obrazek7
obrazek8
obrazek9

Kontakt

Stowarzyszenie - Zielony Pierścień Tarnowa
ul. Okrężna 3, 33-100 Tarnów
Tel: 790 205 244
E-mail: biuro@lgdzpt.pl
Scroll to Top