Misja:
„Zielony Pierścień Tarnowa – łączy, aktywizuje, mobilizuje do realizacji wspólnych celów.”
Historia powstania:
STOWARZYSZENIE „ZIELONY PIERŚCIEŃ TARNOWA” powstało w efekcie porozumienia przedstawicieli sektora publicznego, społecznego oraz prywatnego gmin – Lisia Góra, Skrzyszów, Wietrzychowice i Żabno.
Przedstawiciele tych sektorów postanowili zintegrować swoje działania na rzecz rozwoju regionu
i powołać w tym celu Lokalną Grupę Działania. Proces tworzenia Lokalnej Grupy Działania został zainicjowany w momencie uruchomienia Pilotażowego Programu Leader +. W schemacie I programu Leader + w tworzenie LGD i przygotowanie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich zaangażowały się gminy – Lisia Góra, Skrzyszów, Wietrzychowice i Żabno. Stowarzyszenie nie realizowało II schematu programu Leader +. Nie zaprzestało jednak działania. Niemniej jednak były to działania ze względu na brak środków mocno ograniczone.
LGD Zielony Pierścień Tarnowa została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym
w dniu 1 czerwca 2006 r.
W kwietniu 2008 r. do Stowarzyszenia dołączyła kolejna gmina – Tarnów (z wyłączeniem miasta).
Spór o nazwę:
Początkowo grupa nosiła nazwę Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Lokalnych Leader + ale ponieważ nazwa ta, jakkolwiek odnosząca się wprost do programu, w ramach którego została utworzona, nie identyfikowała jednoznacznie terenu działania grupy i ludności na nim zamieszkującej, postanowiono ją zmienić.
Propozycji nowej nazwy Stowarzyszenia było wiele ale zwyciężył pomysł „Zielony Pierścień Tarnowa”, który jednoznacznie świadczył będzie o ekologicznych tendencjach rozwoju obszaru, na którym działa grupa oraz o umiejscowieniu na mapie gmin – członków. Tak się bowiem składa, że z dużym przybliżeniem można uznać, iż gminy okalają jedno z większych miast południowo-wschodniej Polski – Tarnów.
Wybór Lokalnej Grupy Działania:
Końcem 2008 r. władze stowarzyszenia rozpoczęły działania zmierzające do pozyskania dofinansowania z osi IV Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zakończone sukcesem. Złożony 15 stycznia 2009 r. wniosek aplikacyjny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego i jego akceptacja przez władze samorządowe, doprowadziły do podpisania w dniu 14 lipca 2009 r. tzw. umowy ramowej na kwotę 10 849 140 zł. Stowarzyszenie zyskało status Lokalnej Grupy Działania i zostało wybrane do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju.
Od sierpnia 2009 r. gdy działalność rozpoczęło biuro Stowarzyszenia mieszczące się w budynku Urzędu Gminy w Skrzyszowie, Lokalna Grupa Działania rozpoczęła aktywnie i dynamicznie realizować wszystkie zaplanowane działania związane z promocją terenów wiejskich, informacją o LGD, jak również szeroko pojętą aktywizacją terenów wiejskich. Wszystko po to aby skrupulatnie opracowane cele zyskały swoją realizację w 2015 r. kiedy zostanie zakończony ten etap działalności.
Funkcjonowanie Stowarzyszenia finansowane jest w całości ze środków ze wspomnianego wyżej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z działania Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja na realizację zaplanowanych działań oraz zawartych w statucie celów, zgodnie z harmonogramem rzeczowo – finansowym.
Powiększenie LGD:
W dniu 21 kwietnia 2011 r. do Stowarzyszenia przyjęto Gminę Wierzchosławice, stąd obszar działania LGD ZPT wynosi 497,8 km2 a zamieszkuje go 87 660 mieszkańców
(dane za rok 2014).